DNI SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE 2020

IMG_3791-kopia

Tak było!

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w tym roku były wyjątkowe. Nie tylko przez abstrakcyjną sytuację epidemiologiczną, ale również dlatego, że przyszło nam się zmierzyć z nowymi rozwiązaniami. Część wydarzeń odbyła się online w formie webinarów, a niemal wszystkie inne eventy były streamowane na żywo. Zdecydowaliśmy się na system hybrydowy, aby jak najwięcej osób mogło bezpiecznie uczestniczyć wydarzeniach ze swoich domów. Chociaż budziło to w nas pewne obawy, zakończyliśmy obchody Dni miło zaskoczeni – ograniczona liczba miejsc na Konferencji oraz Forum stworzyła atmosferę kameralności i zaufania, a w naszych wydarzeniach online uczestniczyło dużo zainteresowanych osób.

Wyobraźcie to sobie, jest ciepła słoneczna niedziela przy rytmach meksykańskiej muzyki Cafe Y Son, na placu kuracyjnym w Sopocie stoją stoiska a przy nich Ci wszyscy niesamowici ludzie, o których na co dzień mówi się niewiele, ale gdy przyjdzie co do czego zawsze można na nich liczyć. To oni cierpliwie, codziennie, od lat pomagają nam i naszym bliskim, którzy zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. To oni w świecie chaosu dodają nam spokoju i pomagają iść dalej. 

Kolejny, ważny element tego dnia, o którym chcemy Wam wspomnieć, to nasze drzwi do Tolerancji. Po co nam takie drzwi? Przecież każdy jest tolerancyjny „ale”… no właśnie. Po to aby zniknęło to „ale”, co roku zachęcamy do przejścia przez nie jak najwięcej osób. Co jest po drugiej stronie? Zrozumienie, empatia, wzajemne wsparcie i szczere wrażliwe rozmowy o tym co dla nas ważne. 

Bardzo się z tego cieszymy, bo wiemy, że w tym roku temat zdrowia psychicznego stał się bliższy jeszcze większej liczbie osób. A wiemy, jak ważne jest to, aby nie przestawać rozmawiać i dbać o najbliższych mimo tego że czasem może to być niewygodne. 

Festyn dostarczył nam mnóstwo pozytywnej energii, która dodała nam odwagi i siły na cały nadchodzący tydzień. Tydzień spotkań i rozmów na najróżniejsze tematy, także te trudne i wymagające dużego zaangażowania. 

W poniedziałek spotkaliśmy się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ramach konferencji „Zdrowie psychiczne – nowa kultura pomagania” wspólnie szukali nowych ścieżek i rozwiązań, dzięki czemu pomogli spojrzeć na temat zdrowia psychicznego z szerszej perspektywy. Dowiedzieliśmy się że między chorym a zdrowym mózgiem jest płynna granica bo mózg każdego czasami zachowuje się jak mózg osoby chorującej. Efekt torowania sprawia że mózg znajduje się w takim stadium znacznie częściej. Dowiedzieliśmy się też o znaczeniu empatii w rozwiązywaniu kryzysów między wszystkimi osobami zaangażowanymi- osobach chorujących oraz ich rodzinami i przyjaciółmi. 

Potem natomiast przystąpiliśmy do dyskusji pod hasłem: “Stygmatyzacja osób chorujących psychicznie – dokąd zmierzamy? “, prowadzonej przez Hannę Wilczyńską –Toczko. W dyskusji popłynęły głosy z widowni na temat odpowiedzialności jaka ciąży na nas aby upewnić się że osoba chorująca która chce otrzymać pomoc faktycznie będzie miała do niej dostęp i nie zostanie zapomniana w potoku codziennych obowiązków.  

“Nowa kultura pomagania” o której rozmawialiśmy właśnie się tworzy. W czasach pandemii kiedy można zauważyć wiele aktów altruizmu i wzajemnego wsparcia. Dbania o siebie nawzajem oraz zbliżania się od siebie lokalnych społeczności. Na myśl przychodzi nadzieja, że myślenie o sąsiadach i najbliższych oraz dbanie o głębokość relacji międzyludzkich pozwoli nam na większą empatię a zarazem zrozumienie różnych sytuacji życiowych. 

Spędziliśmy wspólnie w ECSie około czterech godzin lecz tak naprawdę był to był dopiero początek naszych rozważań i wspólnego dialogu. Zdobyta wiedza tylko utwierdziła nas w przekonaniu o tym, że przed nami jeszcze sporo pracy w temacie zdrowia psychicznego. Pracy trudnej, ale wartej zaangażowania.

We wtorek spojrzeliśmy na zagadnienie zdrowia psychicznego nieco inaczej. Podczas artystycznego popołudnia w Klubie 123 Przeżyliśmy to sami, zgodnie z piosenką “Przeżyj to sam”, wspólnie muzykowaliśmy i tworzyliśmy rękodzieło. Nauczyliśmy się się sztuki Decoupage, wspólnie graliśmy na instrumentach. Radio przestało grać a my śpiewaliśmy „Na jednej z dzikich plaż”.  

W tym samym czasie podbiliśmy internet na webinarze zatytułowanym „Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym”, prowadzonym przez mgr Martę Łyzińską.

Dzień zakończyliśmy slamem poetyckim w Klubie Desdemona. Razem z grupą artystów zmieniliśmy język rozmowy o zdrowiu psychicznym poprzez poezję! W slamie brali udział zarówno doświadczeni slamerzy, jaki i nowicjusze. Jednak bez względu na twórczy “staż”, każde wystąpienie było niezwykle poruszające, i zabrało nas w podróż po naszych własnych emocjach, co doskonale dopełniło poznawczo ten niezwykły dzień. Osiemnastu poetów wystąpiło na scenie, mierząc się ze sobą w parach, i to publiczność decydowała, który z nich przejdzie do następnej rundy. Slam wygrała Zuzanna Rzadkowolska, mierząc się w finale z Łukaszem Zawadzkim. Wydarzenie prowadzili Przemysław Szczygieł i Zuzanna Tomaszewska.

 

Processed with VSCO with c1 preset

Z pełną gotowością weszliśmy w środę, która była kwintesencją poprzednich dni, szczególnie skupiliśmy się na temacie samopomocy. Na IV Pomorskim Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego w Muzeum Emigracji wyruszyliśmy w podróż razem z historiami osób zaangażowanych w drogę zdrowienia. Forum poprowadził profesor Hubert Kaszyński, który wraz z publicznością stworzył niesamowicie intymną atmosferę, która sprawiła, że każdy uczestnik poczuł się bezpiecznie i mógł podzielić się swoimi przemyśleniami. Zaczęliśmy wsłuchując się w historię Pana Jana, który opowiedział nam o swoim doświadczeniu kryzysu psychicznego oraz tego sobie z nim radził. Usłyszeliśmy również emocjonującej historię Pani Zofii, która uraczyła nas opowiedzeniem swojej histori po raz pierwszy. Rozumiejąc perspektywę osoby w kryzysie zmieniliśmy perspektywę i wysłuchaliśmy się w doświadczenie osób pracujących w klubach samopomocowych oraz specjalistów na co dzień pomagającym innym wychodzić z kryzysów. Sala wypełniona była emocjami. Panujące wzruszenie, nadzieja, wdzięczność, odwaga i wytrwałość sprawiła że kameralna sala w której odbywały się warsztaty przestała być wypełniona nieznajomymi a wspólnotą osób pełnych empatii teraz jeszcze lepiej rozumiejących obszary pomocy dla osób w kryzysach. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że często rozwiązania i sposoby wsparcia, są dużo prostsze niż nam się czasem może wydawać i że jedną z największych wartości wspierania drugiej osoby jest spędzanie wspólnego czasu.

Znów wiele ważnych rozmów, osobiste historie… słowem mnóstwo emocji. Hasłem tego dnia stało się „My” w znaczeniu bycia dla siebie uważnymi słuchaczami i obserwatorami.

W czwartek 17 września miała miejsce XVI Sopocka Giełda Pracy – w tym roku w stu procentach online – podczas której uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia, w szczególności osób z niepełnosprawnościami oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Doradcy zawodowi, psychologowie i trenerzy pracy odbierali telefony i odpisywali na maile, udzielając rzetelnych informacji na temat możliwości udziału w projektach dotyczących aktywizacji zawodowej. Poza tym, na samym naszym Facebookowym wydarzeniu umieściliśmy cykl pomocniczych filmów i prezentacji. 

Tego dnia odbył się również cieszący się dużym zainteresowaniem webinar: “Depresja oczami młodzieży” z udziałem psychologów, psychoterapeutów i młodzieży, pozwalający przyjrzeć się problemowi depresji z różnych perspektyw. Tam mieliśmy okazję zetknąć się z rzeczywistością zdrowia psychicznego młodzieży oraz tego jak z ich perspektywy mogłoby wyglądać odpowiednie wsparcie psychologiczne. Podkreślając akcję “Depresja akademia choroby prawdziwej” kiedy to nastolatki ze szkoły wzięły sprawy w swoje ręce i z lekkim zakłopotaniem dorosłych zwróciły uwagę na rzeczywiste problemy.

 Ostatniego dnia spotkaliśmy się w nowo powstałym Ogrodzie Terapeutycznym “Bez pośpiechu”. To właśnie tam, na słońcu i wśród pachnących ziół podsumowaliśmy sobie tegoroczne Dni Solidarności.  Mogliśmy poznać tajniki życia roślin na warsztatach z Panem Zielarzem, zrobić własny las w słoiku albo porozmawiać o filozofii. Oprócz tego było muzycznie i śpiewnie, a w powietrzu unosił się zapach pysznych kiełbasek z grilla również w wersji wege! W ten sposób zakończyliśmy ten piękny tydzień refleksjami na łonie natury, świętując niesamowite przeżycia oraz początek nowego miejsca, które będzie nam towarzyszyć w działaniach na rzecz zdrowia psychicznego. 

Dziękujemy Wam, że byliście z nami sercem, duchem, obecnością!

IMG_4417-kopia
IMG_3623-kopia
IMG_4301-kopia
IMG_3363-kopia