Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Odmień Swoją Głowę

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w tym roku były wyjątkowe. Nie tylko przez abstrakcyjną sytuację epidemiologiczną, ale również dlatego, że przyszło nam się zmierzyć z nowymi rozwiązaniami. 

Część wydarzeń odbyła się online w formie webinarów, a niemal wszystkie inne eventy były streamowane na żywo. Zdecydowaliśmy się na system hybrydowy, aby jak najwięcej osób mogło bezpiecznie uczestniczyć wydarzeniach ze swoich domów. 

Chociaż budziło to w nas pewne obawy, zakończyliśmy obchody Dni miło zaskoczeni – ograniczona liczba miejsc na Konferencji oraz Forum stworzyła atmosferę kameralności i zaufania, a w naszych wydarzeniach online uczestniczyło dużo zainteresowanych osób.

📣📣📣 Zapraszamy w dniach 11-20 września 2021 r. na Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, organizowane przez Pomorską Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”!
 
ℹ Od lat przybliżamy problematykę kryzysów psychicznych i potrzebę włączania osób chorujących w życie społeczności lokalnych, w których mieszkają, pracują, chorują… żyją.
ℹ Dane naukowe wskazują, że co trzeci człowiek miał, ma lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Metaforą „odmienionej głowy” chcemy promować, opartą na rzetelnej wiedzy, postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie.
 
W ramach Dni Tolerancji z Osobami Chorującymi Psychicznie odbędzie się seria wydarzeń o tematyce zdrowia psychicznego. Zapraszamy!
IMG_3791-kopia

Festyn Tolerancji

Wyobraźcie to sobie, jest ciepła słoneczna niedziela przy rytmach meksykańskiej muzyki Cafe Y Son, na placu kuracyjnym w Sopocie stoją stoiska a przy nich Ci wszyscy niesamowici ludzie, o których na co dzień mówi się niewiele, ale gdy przyjdzie co do czego zawsze można na nich liczyć. To oni cierpliwie, codziennie, od lat pomagają nam i naszym bliskim, którzy zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. To oni w świecie chaosu dodają nam spokoju i pomagają iść dalej. 

Kolejny, ważny element tego dnia, to nasze drzwi do Tolerancji. Po co nam takie drzwi? Przecież każdy jest tolerancyjny „ale”… no właśnie. Po to aby zniknęło to „ale”, co roku zachęcamy do przejścia przez nie jak najwięcej osób. Co jest po drugiej stronie? Zrozumienie, empatia, wzajemne wsparcie i szczere wrażliwe rozmowy o tym co dla nas ważne. 

Konferencja "Zdrowie Psychiczne- Nowa kultura pomagania"

Dowiedzieliśmy się że między chorym a zdrowym mózgiem jest płynna granica bo mózg każdego czasami zachowuje się jak mózg osoby chorującej. Efekt torowania sprawia że mózg znajduje się w takim stadium znacznie częściej. 

Dowiedzieliśmy się też o znaczeniu empatii w rozwiązywaniu kryzysów między wszystkimi osobami zaangażowanymi- osobach chorujących oraz ich rodzinami i przyjaciółmi.

Popłynęły głosy z widowni na temat odpowiedzialności jaka ciąży na nas aby upewnić się że osoba chorująca, która chce otrzymać pomoc faktycznie będzie miała do niej dostęp i nie zostanie zapomniana w potoku codziennych obowiązków.  

“Nowa kultura pomagania” o której rozmawialiśmy właśnie się tworzy. W czasach pandemii kiedy można zauważyć wiele aktów altruizmu i wzajemnego wsparcia. Dbania o siebie nawzajem oraz zbliżania się od siebie lokalnych społeczności. Na myśl przychodzi nadzieja, że myślenie o sąsiadach i najbliższych oraz dbanie o głębokość relacji międzyludzkich pozwoli nam na większą empatię a zarazem zrozumienie różnych sytuacji życiowych.

IMG_3975-kopia
Processed with VSCO with c1 preset

Slam Poetycki "Odmień Swoją Głowę"

Razem z grupą artystów zmieniliśmy język rozmowy o zdrowiu psychicznym poprzez poezję! W slamie brali udział zarówno doświadczeni slamerzy, jaki i nowicjusze. 

Jednak bez względu na twórczy “staż”, każde wystąpienie było niezwykle poruszające, i zabrało nas w podróż po naszych własnych emocjach, co doskonale dopełniło poznawczo ten niezwykły dzień. 

Osiemnastu poetów wystąpiło na scenie, mierząc się ze sobą w parach, i to publiczność decydowała, który z nich przejdzie do następnej rundy. Slam wygrała Zuzanna Rzadkowolska, mierząc się w finale z Łukaszem Zawadzkim. Wydarzenie prowadzili Przemysław Szczygieł i Zuzanna Tomaszewska.

Konkurs literacki "Odmień Swoją Głowę"

Konkurs skierowany był do osób z doświadczeniem kryzys psychicznego, a hasło Odmień Swoją Głowę pozostało do dowolnej interpretacji autorów. Część z nich bezpośrednio się nim zainspirowało, część skupiło się na własnym twórczym impulsie.

– Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania naszym konkursem. Spłynęło kilkadziesiąt prac, w sumie od 44 uczestników z Pomorza i całej Polski.  Pomysł na konkurs ma swój początek w Klubie 123 przy Centrum Samopomocy w Gdyni, gdzie prowadzone są cotygodniowe warsztaty literackie.  Twórczość jest pretekstem do dyskusji i  refleksji. Pomaga także poruszać tematy, których w innych okolicznościach, by się nie podjęło – mówi Izabela Karolewska, psycholog w Centrum Samopomocy w Gdyni