360 laurek na Rok pełen miłości

Zakończyła się akcja Róża od św. Walentego

Wyobrażenie świata   

Świat zaczął powoli ruszać, a przynajmniej tak nam się wydawało. Życie zaczęło płynąć coraz bardziej “normalnie”. Myśl, że niebawem będziemy mogli się spotykać była niezwykle atrakcyjna, wręcz przesiąknięta realizmem. W końcu nowy 2021 rok niósł ze sobą sporo nadziei, która świeciła nam prosto w oczy i tak zaślepieni dotarliśmy do końca stycznia. Musieliśmy wtedy zadać sobie pytanie: Co z Akcją Róża od św. Walentego?

Samopomoc 

Jedno było pewne, nie odpuszczamy. Jako, że niezwykle istotną cechą akcji jest jej samopomocowy charakter. Osoby z podobnymi doświadczeniami mogą wspierać się wzajemnie, nieść nadzieję  i inspirować na drodze zdrowienia. Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem.  Jak przenieść tą pozytywną energię i wiatr nadziei,  który towarzyszył nam w zeszłych latach do przestrzeni wirtualnej ? Podjęliśmy wyzwanie!

Kartka od św. Walentego 

W międzyczasie zbudowani pozytywnymi doświadczeniami z okresu zimowych świąt, postanowiliśmy zaprosić do przygotowania  kartek od Świętego Walentego, które wraz z sentencjami i różami będą rozdawane jako znak solidarności, zrozumienia i nadziei.

Dwa tygodnie wcześniej rozpoczęły się przygotowania. Wzięli w nich udział uczestnicy klubów samopomocy przy Centrum Samopomocy w Gdyni, w tym Klub 123, uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Gdyni oraz mieszkańcy i pracownicy mieszkań wspieranych przy Zespole ds. Mieszkalnictwa Wspieranego  MOPS w Gdyni,  Centrum Integracji Społecznej w Sopocie – TPBA Koło Gdańskie, Stowarzyszenie “Przyjazna Dłoń”Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie, Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa SASP,  Sopocki Klub Ster, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji,  Środowiskowy Dom Samopomocy w Sopocie

149179671_2824922957825063_1337381339681465888_o

Jednym z punktów na mapie Akcji Róża od Świętego Walentego byli pacjenci Szpitala w Kościerzynie, gdzie znajduje się jedno z dwóch Centrów Zdrowia Psychicznego na terenie Pomorza.

Spotkanie z personelem kościerskiego Centrum Zdrowia Psychicznego stało się okazją do informacji o działalności Centrum Samopomocy w Gdyni, ale też rozmowy o doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem Centrum Zdrowia Psychicznego. Wizytę zwieńczyło przekazanie róż i kartek od Świętego Walentego dla pacjentów szpitala oraz tomików – zbioru wierszy i opowiadań laureatów Pomorskiego Konkursu Poetycko – Prozatorskiego dla osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Życzenia prosto z serca 

Przyszła środa- dzień do którego spływały wszystkie laurki. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Przygotowanych zostało ponad trzysta osiemdziesiąt – nie kartek, nie laurek, lecz mini dzieł sztuki z życzeniami płynącymi prosto z serca. Należy podkreślić, że warsztaty laurkowe prowadzone były w formie zdalnej i nawet obawy przed używaniem multimediów nie stanęły na drodze naszej akcji. Pełni optymizmu wkroczyliśmy w resztę tygodnia, rozpoczynając ważniejszy etap całej akcji. Udało nam się obdarować 160 osób z terenu Gdyni. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że większość placówek działa w formie zdalnej. Dotarliśmy m.in. do  mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, PZP Traugutta – oddział dzienny, Fundacji Integracja, Hospicjum im. Świętego Wawrzyńca i innych. 

“Dziś Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. odwiedzili  nasi przyjaciele. Otrzymaliśmy przepiękne różyczki i kartki od Uczestników i Pracowników Centrum Samopomocy w Gdyni oraz partnerów akcji, którym w imieniu pacjentów i pracowników chcielibyśmy szczerze i serdecznie podziękować.”

Stowarzyszenie Przystanek z Wejherowa stworzyło film traktujący o Akcji Róża.  Wystąpiły w nim osoby doświadczające kryzysu psychicznego – uczestnicy, korzystający z oferty stowarzyszenia. Nagranie jest poruszające, ale najważniejsze jest jego przesłanie – kryzys psychiczny może spotkać każdego z nas i jeśli tak się stanie, to nie wyklucza to nas z życia społecznego – podjęcia pracy, bycia w satysfakcjonującej relacji, rozwoju osobistego. Bądźmy odpowiedzialni, w słowach, których używamy i czynach, nie stygmatyzujemy osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Kryzys psychiczny może przybrać różne oblicza. Niezależnie od oblicza, osoba która go doświadcza pozostaje człowiekiem, członkiem społeczeństwa –  jak każdy z nas.