Schizofrenia i poezja. Wywiad z Elizą Żak:
Latarnik vol.9

Schizofrenia i poezja. Wywiad z Elizą Żak

Wywiad z Elizą Żak | Rozmawia: Maria Sokołowska

Słyszałam, że piszesz wiersze, co daje Ci pisanie?

Pisanie pomaga mi w tym, żeby przelać na papier, co tak naprawdę czuję i pomaga mi w mojej chorobie. Choruje na schizofrenię paranoidalną i poprzez pisanie łatwiej wyrazić mi, to co czuję w danym momencie.

Co Ci pomaga w kryzysie psychicznym?

Właśnie pomyślałam, że malowanie obrazów i pisanie wierszy to moje hobby. I to pomaga mi w kryzysie psychicznym. Człowiek wtedy nie myśli o swoich objawach. Bardziej skupia się na tym, czym zajmuje się w danej chwili. Ja bardzo długo choruje. W tej chwili mam 48 lat, a zachorowałam jak miałam 21 lat. Zaczęło się od tego, że na początku miałam depresje. Taką ciężko, że najpierw płakałam i nie mogłam się uspokoić. Myślę, że wypłakałam wszystkie łzy. Teraz nie mogę płakać, bo jak niektóre sytuacje wymagają płaczu, to nie płaczę. Przełomowe momenty były wtedy kiedy trafiłam do szpitala psychiatrycznego gdzie miałam psychozę. Zamykali mnie, a ja chciałam uciec, wyjść, a nie mogłam i tylko szprycowali mnie tymi zastrzykami i tabletkami. Wmawiali mi różne rzeczy, np. że się na kraty rzucałam, ale ja tego nie zrobiłam, nie pamiętam tego.

Czy brałaś udział w jakimś konkursie?

 

Tak, brałam udział jeszcze ucząc się w szkole imienia Stefana Żeromskiego. Dwa razy brałam udział w konkursie poetyckim i dwukrotnie otrzymałam drugie miejsce.  Nagrodami były książki. To było w ogólniaku w 1991 i 1992 roku.

 

Od kiedy piszesz?

 

Piszę od dzieciństwa praktycznie, bo miałam ciężkie życie. Moja mam umarła jak skończyłam osiem lat. Następnego dnia ją pożegnałam. Chorowała na raka trzustki. Bardzo to przeżywałam i skłoniło mnie to do pisania. W trakcie szkoły podstawowej i średniej pisałam i zachowałam moją twórczość. Oczywiście nadal pisze.

 

Wiem, że wydałaś tomik.  O czym jest? Czy masz jakieś rady dla osób które piszą i chciałaby wydać swoją książkę?

 

Wydałam tomik poezji, który nazywa się Poprzednia Lokatorka – czy posłuchasz mnie schizofrenio? Tam są emocjonalne wiersze, bardziej o moich uczuciach i o moich przeżyciach. Ludzie mówią, że są smutne i intymne. A jakie rady mam dla początkujących? Powiem szczerze, że gdyby nie psycholog Dagmara Lewandowska, to bym tego tomika nie wydała. Miałam wsparcie u tej pani psycholog i to mi pomogło.

 

Pisanie to nie jedyna forma twojej twórczości w jakim stylu malujesz obrazy, o czym są?

 

Malowałam głównie parki i ze zdjęć różne miejsca przyrody, ale też abstrakcyjne obrazy i intuicyjne.

 

Gdzie można zobaczyć twoje prace malarskie, gdzie można je dostać?

 

Jak na razie jak nigdzie ich nie wystawiałam, tylko w internecie, ale nikt nie był specjalnie zainteresowany.  Teraz 22 września w godzinach 14-17 będzie spotkanie autorskie w Chrzan-House ze mną i będą jeszcze inne osoby, które też jakąś twórczość uprawiają i będzie można przyjść i zobaczyć moje obrazy.

 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Maria Sokołowska


Miłośniczka koni i gier planszowych. Autorka zbioru opowiadań „Rozbita porcelana”

Na zdjęciu: Maria Sokołowska i Eliza Żak