You are currently viewing Spotkanie z Żywą Książką

Spotkanie z Żywą Książką

Spotkanie z Żywą Książką

Miniona sobota dla wielu osób będzie niezapomniana. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia, które swoim uczestnikom dało ważne wskazówki dotyczące przezwyciężenie życiowych trudności. Odbyła się druga edycja Spotkania z Żywą Książką. Tym razem w nowej przestrzeni- Bibliotece Witomino w Gdyni. 5 niezwykłych osób oraz 5 trudnych, ale jednocześnie dających nadzieję historii o wyjściu z kryzysu psychicznego.

„Od DPS-u do Pracy”- historia 20-stu hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym, poszukiwania właściwej diagnozy oraz odpowiedniego leczenia. 

„Zachody i Wschody- przez łzy do nadziei”- O tym, że walka o siebie bywa trudna, że można upadać, ale można też powstać i żyć na powierzchni w świetle dnia. Ta podróż pokazuje, że zachód słońca nie musi być końcem światła. 

„Obcy ludzie Ci nie pomogą- czyli jak pomogli mi obcy ludzie”- historia ciężkiej choroby oraz zdrowienia. Dalsza walka o siebie pomimo wielu przeciwności… z uporem i do przodu.

„Światło Latarni- czyli moja historia zdrowienia”- O tym, jak depresja może stać się otwartą księgą, z której można korzystać w lepszych i gorszych momentach życia.

„Żyję ponad TO- czyli o depresji i stanach lękowych”- osobista perspektywa osoby w kryzysie psychicznym. Historia o wyzwaniach, problemach, ograniczeniach i trudnościach jakie napotkała na swojej drodze zdrowienia. 

Każda z Żywych Książek została „wypożyczona” 3 razy przez innego czytelnika, który z wybranej przez siebie historii mógł zaczerpnąć jak najwięcej. 30-sto minutowe spotkania toczyły się w kameralnej atmosferze pełnej wzajemnego szacunku, refleksji i podziwu dla przezwyciężenia sytuacji często wydających się bez wyjścia.

Wszyscy słuchacze zostawili krótkie informacje zwrotne dla głównego bohatera opowieści. Każdy był poproszony o podsumowanie tego, co czuje i za co chciałby podziękować.

„Inspiracja, budujące świadectwo”,

„(…) w każdym trudnym doświadczeniu potrafisz znaleźć szansę dla siebie a nie porażkę.”

„Zachęta i motywacja do pracy nad sobą”;

„(…) doceniam głębię sił wewnętrznych, które pozwoliły wyjść z depresji”,

„(…) Pan Łukasz sprawił, że pójdę na studia”

„Twoja opowieść jest mi bliska, bo sporo wątków jest zbieżnych z elementami mojej biografii. Najbardziej radosne w Twojej historii jest dla mnie to, że własne trudne doświadczenia potrafisz wykorzystać do pomagania innym (…)”

„Ja jestem martwą Książką a teraz jest dla mnie życie po życiu”

„Wszystko jest cudem- zwłaszcza, że w tych cudach masz swój wkład i udział”

Dawanie nadziei, pokazywanie rozwiązań, łamanie szkodliwych stereotypów- jak pokazują zostawione przez czytelników wiadomości, udało się wypełnić misję wydarzenia Spotkania z Żywą Książką.

Dziękujemy wszystkim bohaterom- „Żywym Książkom”, którzy zdecydowali się podzielić własnym, życiowym doświadczeniem oraz dać nadzieję innym na wyjście z kryzysu psychicznego. Wasze doświadczenia są przejawem niesamowitej odwagi i wytrwałości.


Jeżeli Ty też zmagasz lub zmagałeś się z kryzysem psychicznym i chciałbyś podzielić się swoim świadectwem skupiając się na czynnikach leczących, przybliżających do przezwyciężenia życiowych trudności to zapraszamy do kontaktu na adres:

 

d.wrobel@cs-gdynia.pl lub k.lipska@cs-gdynia.pl

Leave a Reply