O Latarniku

Oczywistości i skojarzenia

Latarnik to portal internetowy. Tak mógłby zaczynać się ten opis. Ale zawieśmy na moment dosłowność, by dać wybrzmieć źródłu, wodzie… morzu. Latarnik to osoba. Opiekun, który czuwa, by latarnia nie gasła i oświetlała ciemne, wzburzone wody. Bo światło latarni to wsparcie, punkt odniesienia dla ludzi, którzy walczą z żywiołem. Współcześnie – to już mniej oczywiste – latarnik musi znać się na komputerach, nawigacji satelitarnej i na maszynach, czasem pośredniczy w działaniach ratunkowych, a więc ważne, by było to człowiek uważny, konkretny i wszechstronny. Ten pragmatyczny obraz nie traci jednak siły symbolu, którym Latarnik się stał – kogoś, kto wspiera, oświetla drogę, jest drogowskazem dla osób, które są zagubione, w kryzysie.

Z tych skojarzeń czerpiemy, myśląc o budowaniu Pracowni Latarnik. Choć to tylko część prawdy, bo należałoby też powiedzieć, że stawiamy znak równości między słowami Latarnik i Zespół. Pracownię chcemy oddać w ręce interdyscyplinarnej redakcji. Jej głównym zadaniem jest prowadzenie portalu internetowego www.latarnik.org, służącego edukowaniu o zdrowiu psychicznym i samopomocy osób w kryzysach psychicznych.

Zamiary i marzenia

Portal to przede wszystkim środek przekazu, na którym będziemy zbierać stworzone przez nas treści i materiały. Jednak w swoim działaniu nie chcemy się zamykać w internetowych ramach. Marzy nam się np. publikowanie czasopisma, tworzenie kampanii społecznych, interwencje w żywej przestrzeni. Ważne jest dla nas wychodzenie poza schematy i szukanie najlepszych metod, żeby opowiadać o kryzysach psychicznych w sposób niestygmatyzujący, odzierać je ze stereotypów.

Naszą intencją jest, by tym samym wspierać zarówno osoby na wzburzonych wodach kryzysu, jak i ich rodziny czy bliskich, sąsiadów, pracodawców, przechodniów. Każdego, kto dostrzega, że o kryzysach psychicznych wie wciąż za mało, by patrzeć na nie ze zrozumieniem i empatią. Nie chcemy teoretyzować. Będziemy sięgać po żywe, osobiste opowieści osób, które są w trakcie kryzysu, wychodzą z niego lub już go pokonały. Chcemy się przyglądać, w jaki sposób zdrowieniu sprzyjają narzędzia samopomocowe, czyli przede wszystkim społeczność, która się wzajemnie wspiera.

Wiedza i kryzys

Latarnik to również miejsce, w którym chcemy się zespołowo edukować. Bo razem wiemy więcej niż osobno, więc warto dostrzec i docenić nawzajem swoje umiejętności. Ale wraz z kompetencjami można otwarcie wnieść tu również doświadczenie kryzysu psychicznego i nie obawiać się z tego powodu wykluczenia, ale liczyć na wzmocnienie.

Kontakt

Małgorzata Zaworska
m.zaworska@cs-gdynia.pl,
tel. 785 101 807

Siedziba:
ul. Warszawska 76 w Gdyni