Centrum Samopomocy w Gdyni w dniach 7-13 czerwca włączyło się w działania Tygodnia Profilaktyki Uzależnień w Gdyni, które w okresie pandemii, ograniczeń i szeregu trudnych sytuacji z tym związanych miały szczególnie ważny wydźwięk.

Stres, ograniczone kontakty społeczne, niejednokrotnie rodzinne dramaty, mogły zdecydowanie nadwyrężyć zdrowie psychiczne, a bliskie, ważne relacje często były poddane próbie wytrzymałości.
W takich warunkach korzystanie z substancji psychoaktywnych lub nadużywanie urządzeń elektronicznych może stać się niebezpieczne – podkreśla Sebastian Ogiejko – psycholog z Centrum Samopomocy w Gdyni.

W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy młodzieży, która zajęła się problematyką uzależnienia od internetu. Uczennice i uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni wspierane przez edukatorki z Fundacji Fala Nowej Kultury Marysię Pyrek i Natalię Królak pokazali uliczny performans nawiązujący do zdrowia psychicznego, uzależnienia od internetu i gier. Jednocześnie 8 czerwca 2021 r. na Placu Kaszubskim w Gdyni mieszkańcy mogli uzyskać informacje o możliwych formach pomocy, skorzystać
z porad psychologicznych zorganizowanych przez Centrum samopomocy i uczestników Klub 123 w Gdyni.

Swój artystyczny potencjał młodzież z 9 tego LO w Gdyni wykorzystała przez udział w dwóch dniach warsztatów teatralnych prowadzonych przez doskonałych znawców sztuki scenicznego wyrazu, Panią Małgorzatę Polakowską – aktorkę Teatru Gdynia Główna oraz Panów Jarosława Rebelińskiego – Trener, teatrolog, edukator dramy i teatru oraz Jacka Panka – członek Stowarzyszenia Artystyczno- Społecznego Feeria. Poruszana podczas warsztatów tematyka dotyczyła relacji międzyludzkich oraz uważności na emocje własne i bliskich osób. Dialog i bliskość zostaną przedstawione jako elementy konieczne do budowania dobrostanu psychicznego.

Forma teatralna warsztatów pozwoliła na doświadczenie emocji towarzyszących ludziom w różnych, złożonych sytuacjach życiowych, wynikających z kryzysu w relacjach oraz skierowania swojej uwagi na świat wirtualny.

Działalność artystyczna i twórcze środki wyrazu są szczególnie istotne w kontekście samopomocy. Warto zwrócić uwagę, że kreatywność oraz wyrażanie siebie stanowią nieodzowny element ludzkiej natury, a dbałość o nie, czy uczenie się kreatywnego wyrażania swoich potrzeb, czy emocji stanowią sposób na spotkanie się z drugim człowiekiem, ale też lepsze poznanie samego siebie – podkreślił Piotr Harhaj z Centrum Samopomocy w Gdyni

Dobrze było

być razem.

Więcej na stronie www.zdrowagdynia.pl

Centrum Samopomocy w Gdyni
tel. 797 993 618
email: centrum@cs-gdynia.pl